Ile może trwać dogrywka w meczu piłki nożnej?

people watching soccer arena

W tym artykule omówimy szczegółowo czas trwania dogrywki w meczach piłki nożnej, analizując różne scenariusze oraz przepisy związane z tym elementem rozgrywek.

Podstawowe zasady dotyczące dogrywki

Dogrywka to dodatkowy czas gry, stosowany w przypadku, gdy po zakończeniu regulaminowego czasu gry wynik meczu jest remisowy. Celem dogrywki jest wyłonienie zwycięzcy meczu, jeśli nie uda się tego zrobić w czasie regulaminowym.

Długość dogrywki

Według przepisów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), dogrywka trwa dwie równe części po 15 minut każda. Przerwa między częściami wynosi 5 minut. W przypadku, gdy mecz nadal pozostaje nierozstrzygnięty po zakończeniu dogrywki, wprowadza się rzuty karne.

Różne rodzaje dogrywek

Dogrywka może przybierać różne formy, w zależności od rodzaju rozgrywek i regulaminu danej imprezy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Dogrywka w meczach turniejowych

W meczach turniejowych, takich jak Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy, stosuje się dogrywkę składającą się z dwóch 15-minutowych części. Jeśli po zakończeniu dogrywki wynik meczu wciąż jest remisowy, przeprowadza się konkurs rzutów karnych.

Dogrywka w meczach Pucharu Polski

W meczach Pucharu Polski, dogrywka również składa się z dwóch 15-minutowych części. W przypadku braku rozstrzygnięcia po dogrywce, decydują rzuty karne.

Dogrywka w meczach ligowych

W meczach ligowych nie ma dogrywek. Jeśli po zakończeniu regulaminowego czasu gry wynik jest remisowy, obie drużyny otrzymują po jednym punkcie.

Przykłady dogrywek w historii piłki nożnej

Dogrywki są często emocjonującym elementem meczów, szczególnie w przypadku meczów o stawkę. Oto kilka znanych przypadków dogrywek, które na trwałe zapisały się w historii piłki nożnej.

1. Mistrzostwa Świata 1966 – finał pomiędzy Anglią i Niemcami zakończył się wynikiem 2:2 po regulaminowym czasie gry. W dogrywce Anglicy zdobyli dwa gole, wygrywając ostatecznie 4:2 i zdobywając pierwsze w historii Mistrzostwo Świata.
  2. Mistrzostwa Europy 1976 – finałowy mecz Czechosłowacji z RFN zakończył się wynikiem 2:2 po dogrywce. W serii rzutów karnych, słynny strzał Antonína Panenki dał Czechosłowacji historyczne zwycięstwo.
  3. Mistrzostwa Świata 2006 – ćwierćfinał pomiędzy Niemcami a Argentyną. Po zakończeniu dogrywki wynik pozostawał remisowy 1:1. W serii rzutów karnych lepsza okazała się drużyna Niemiec, która wygrała 4:2.

Zmęczenie a długość dogrywki

Dogrywka może wpłynąć na zmęczenie zawodników, zwłaszcza gdy muszą oni grać długie minuty w trudnych warunkach atmosferycznych czy po ciężkich meczach w krótkim czasie. Warto więc zwrócić uwagę na kondycję fizyczną drużyn podczas dogrywek, które może wpłynąć na jakość gry.

Zasady zmian w dogrywce

W przypadku meczów z dogrywką, drużyny mają prawo do dodatkowej zmiany, czyli do czterech zmian podczas całego spotkania. Od sezonu 2018/2019, w meczach Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA oraz w Superpucharze UEFA, drużyny mogą dokonać również piątej zmiany, jeśli mecz dojdzie do dogrywki.

Podsumowanie

Dogrywka w meczu piłki nożnej to dodatkowy czas gry, mający na celu wyłonienie zwycięzcy meczu, gdy nie udało się tego zrobić w czasie regulaminowym. Długość dogrywki wynosi dwie równe części po 15 minut każda, z pięciominutową przerwą między nimi. W przypadku braku rozstrzygnięcia po dogrywce, przeprowadza się serię rzutów karnych. Długość dogrywki może wpłynąć na zmęczenie zawodników, a dodatkowe zmiany mogą być kluczowe dla wyniku meczu.